واحد پول کشور قبرس به علت تحت سلطه بودن این کشورتوسط دیگر کشورها، همیشه دستخوش تعییر بوده است و به این واسطه ارزهای مختلفی رایج میباشند. کشور قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است که هر کشورتوسط دولتی مستقل مدیریت میشود و هر کشور ارزه رسمی خود را دارند، در این مقاله قصد داریم در رابطه با واحد پول قبرس بیشتر صحبت کنیم.

آشنایی با واحد پول قبرس شمالی

قبرس شمالی جزو کشورهای توریستی محسوب ‌می شود. هر ساله مسافران زیادی از نقاط مختلف دنیا با تور قبرس شمالی به این کشور سفر می کنند. واحد پول رسمی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه میباشد و علت آن این است که قبرس شمالی تحت سلطه کشور ترکیه میباشد. هر لیر ترکیه متشکل از 100 کوروش میباشد و قیمت تقریبی آن 2000 تومان که معادل یک پنجم دلار آمریکا میباشد (هر 100 دلار آمریکا بصورت میانگین معادل 500 الی 600 لیر ترکیه میباشد). نزدیک بودن قیمت لیر به ریال باعث شده است که هزینه های زندکی در قبرس برای ایرانیان مناسب باشد. لیر ترکیه بصورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر موجود میباشد و در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید.

شما میتوانید برای خرید از فروشگاه و مراکز خرید از دلار و یورو هم استفاده کنید ولی بهتر از برای هزینه امور روزانه از ارزه رایح قبرس شمالی، یعنی لیر استفاده کنید. در مورد معاملات ملک، خودرو و… از پوند انگلیس استفاده خواهند کرد.پیشنهاد میشود اگر قصد سفر به قبرس شمالی را دارید با مراجعه به صرافی پول خود را به لیر تبدیل کنید.

نحوه تبدیل ارز در کشور قبرس شمالی

در زمان ورود به کشور قبرس شمالی، با مراجعه به صرافی معتبر قادر خواهید بود به آسانی ارزهای اصلی نظیر یورو، دلار، پوند و سایر ارزها را به واحد مورد نظرتان تبدیل کنید.

صرافی ایرانی در قبرس شمالی

خوشبختانه در کشور قبرس تعدادی صرافی ایرانی وجود دارد که مجهز به دستگاه کارتخوان ایرانی نیز میباشند و به راحتی میتوانید از طریق آنها پول منتقل کنند. صرافی های قبرس در قبال دریافت ریال، اسکناس بر حسب واحد پول قبرس تحویل مشتریان خود میدهند.

معرفی واحد پول در قبرس جنوبی

کشور قبرس جنوبی تحت سیطره یونان است به همین دلیل در این کشور لیر ترکیه قابل استفاده نخواهد بود. تا پیش از سال 2008 پوند به عنوان واحد پولی قبرس جنوبی معرفی شده بود اما مورخ 1 ژانویه 2008 به بعد یورو را واحد پول اصلی قبرس جنوبی تعیین کردند. در نتیجه اگر تصمیم دارید به قبرس جنوبی سفر کنید باید بدانید که قیمت کلیه جنس‌های مراکز خرید، خودرو، اجاره آپارتمان و… بر اساس یورو است.

یورو واحد پول قبرس جنوبی

همانطور که در قسمت قبلی مقاله به آن اشاره کردیم ارز اصلی قبرس یورو است. هر یورو به 100 سنت تقسیم میشود. اول ژانویه سال 2002 در کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، اتریش، اسپانیا، بلژیک و… یورو به عنوان ارز اصلی معرفی شد. هم اکنون از 19 کشور از 28 کشوری که عضو اتحاد اروپا هستند یورو به عنوان ارز اصلی به رسمیت شناخته شده است. شایان ذکر است که یورو را با نماد اختصاری € و کد الفبای EUR می شناسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی