سوالات متداول مهاجرت ، اقامت و سرمایه گذاری

سوالات متداول مهاجرتی ، اقامتی و سرمایه گذاری در قبرس و ترکیه


در این بخش سعی نموده ایم با طرح پرسش ها و پاسخ هایی مفید، برخی از سوالات و ابهامات شما عزیزان را در خصوص خرید ملک در کشور ترکیه و قبرس مرتفع نمائیم. اگر همچنان پس از مطالعه این بخش برای شما سوال یا ابهامی مطرح بود، از بخش تماس با ما میتوانید سوالات خود را از طریق واتساپ با شماره های درج شده ارسال نموده و منتظر پاسخ کارشناسان ما باشید.

خصوصیات شهروندی ترکیه به چه صورت می باشد ؟

 • تابعیت و پاسپورت ترکیه پس از بررسی پرونده به شخص متقاضی داده می شود و پاسپورت ترکیه در ظرف ۳ ماه آماده می شود و به شخص تحویل داده می شود.
 • سفر بدون ویزا به ۱۱۷ کشور
 • به هیچ وجه شرط حضور ندارد
 • داشتن یکی از ۳۰ پاسپورت برتر در دنیا
 • پاسپورت ترکیه به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد و تابعیت شما به صورت  مادام العمر تمدید می شود.

در صورت دریافت شهروندی ترکیه ، تکلیف دوران سربازی فرزندان ما به چه صورت خواهد شد ؟

با توجه به اینکه با خرید بالای ۲۵۰.۰۰۰ دلار کشور ترکیه به شخص سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال پاسپورت می دهد ، در صورتی که فرزند شما دارای سن زیر ۱۸ سال باشد در ترکیه مکلف به رفتن به خدمت سربازی می باشد ولی نکته قابل توجه یکساله بودن خدمت سربازی در این کشور و همچنین قابل خرید بودن آن می باشد. در صورتیکه برای فرزند خود که بالای ۱۸ سال است اقدام به خرید ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار و اخذ شهروندی برای ایشان نمایید از خدمت سربازی معاف می باشد.

تحویل سند چه مقدار زمان میبرد ؟

تحویل سند بسته به ملک خریداری شده بین ۱ روز الی ۲ روز متغیر می باشد.

آیا در ترکیه ، خانه ها بصورت مبله فروش می‌رود یا بدون وسیله ؟

کلیه املاک فروخته شده توسط  دلتا لند بصورت پیش فرض فاقد لوازم است ولی در صورت درخواست خریدار امکان مبله کردن ملک مورد نظر طی هماهنگی و اخذ هزینه های مربوطه امکانپذیر است .

شما بعنوان یک مشاور ، خرید ملک مسکونی را پیشنهاد میکنید یا ملک تجاری ؟

طبیعتا نیاز هر شخص بابت خرید ملک از قبیل تجاری ، مسکونی و زمین متفاوت است ولی به صورت کلی بیش از ۹۰ درصد خریداران با دیدگاه اخذ اقامت و شهروندی به این کشور مراجعه می نمایند که با توجه به شرایط فوق پیشنهاد ما خرید ملک مسکونی می باشد که هم مالیات بسیار پایین تری نسبت به تجاری دارد و هم فروش آن بسیار آسانتر می باشد.

گرفتن وام بانکی برای خرید ملک به چه صورت است ؟

با توجه به تحریم های ظالمانه و یک طرفه که به ایرانیان در سراسر دنیا تحمیل شده است متاسفانه گرفتن وام از بانک به هیچ عنوان امکان پذیر نیست ، اما در بسیاری از پروژه های طرف قرارداد با دلتا لند ، مالکین پروژه نسبت به ارائه وام بدون بهره در اقساط یک تا ۱۰ سال از بنیه مالی خود اقدام می نمایند که خریداران محترم به راحتی می توانند از این تسهیلات بدون بهره استفاده نمایند.

آیا پس از خرید ملک ، امکان فروش آن به راحتی فراهم است ؟

در صورتی که با مشاوره مجموعه دلتا لند اقدام به خرید ملک نمایید ، از آنجا که کلیه کارها و بررسی های حقوقی و قانونی آن صورت می پذیرد ، در زمان فروش ملک هیچگونه مشکلی در این خصوص نخواهید داشت.

سالیانه چه مقدار عوارض و مالیات برای ملک بایستی پرداخت کرد ؟

عوارضی که سالانه بابت ملک پرداخت می شود بسیار ناچیز است. چنانچه ملک به مدت زمان ۵ سال در اختیار صاحب ملک بوده است در زمان فروش به صورت کامل معاف از مالیات است  در غیر اینصورت به دلیل پیچیده بودن بحث پیشنهاد می گردد با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

آیا با خرید ملک در ترکیه ، صاحب خاک آن کشور نیز می شویم ؟

بله برخلاف شایعات و برخلاف کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورها طبق قانون ترکیه شخصی که در ترکیه ملک خریداری می نماید مانند شهروندان ترک محسوب می شود و هم به صورت عرصه و هم بصورت عیان بصورت کامل سهم برده و مالک خاک نیز می شود.

فرق سند قرمز رنگ با آبی در‌چیست؟

به طور خلاصه سند زمینی که داخلش بنا احداث نشده است آبی رنگ و زمینی که داخلش ملک احداث شده است مثل آپارتمان مسکونی، قرمز رنگ است .

پروسه انتقال سند چگونه است ؟

اصل و ترجمه رسمی دفترخانه شده (نوتر شده) پاسپورت خریدار و وکیل خریدار (اگر خریدار دارای وکیل است )

  •  مترجم رسمی
  •  شماره مالیاتی
  •  گزارش کارشناسی ملک
  •  ۴ قطعه عکس ۳ در ۴

قیمت ملک چگونه تعیین میگردد ؟

قیمت ملک در درجه اول با توجه به نظر کارشناس، ارزش منطقه، سازه بنا و امکاناتی که دارد ارزش گذاری می گردد و این موضوع صرفا مربوط به ازمیر و استانبول نبوده و در تمام دنیا به این منوال صورت می گیرد.

چرا باید از آژانس های املاک برای خرید ملک استفاده کرد ؟

این موضوع کاملا بدیهیست ، همانطور که ما در شهر خود چه برای خرید و چه برای فروش ملک به آژانس املاک مراجعه می کنیم، در یک کشور دیگر نیز با توجه به اینکه حتی به اصول پایه آن کشور از قبیل قانون، زبان و … آشنایی کاملی نداریم مسلما برای خرید ملک به جای مراجعه به دفاتر گردشگری و … باید به مشاورین املاک معتبر در کشور مربوطه مراجعه نماییم تا با خیالی آسوده و به صورت صحیح و قانونی تمامی موارد خرید ملک پروسه لازم را طی کند.

جزییات یک سند ملکی چیست و‌ چه چیزهایی در آن قید میگردد؟

• آدرس ملک خریداری شده
• عکس مالک سند
• مشخصات ثبتی مربوط به ملک در اداره اسناد
• نوع مجوز ارائه شده در ارتباط با زمین مربوطه (نوع کاربری)
• مساحت کل زمین
• نوع مالکیت
• قیمت ملک به ارزش لیر ترکیه
• مشخصات مالک قبلی
• مشخصات مالک جدید
• آخرین تاریخ تغییر مالکیت
• شماره ثبت مالکیت قبلی
• اطلاعات مربوط به ثبت مالکیت جدید
• تاریخ تغییر مالکیت جدید
• تاریخ ، مهر و امضای مدیر اداره ثبت اسناد

آیا کارشناسی (Ekspertiz) ملک لازم است ؟ فرآیند و مدت زمان لازم برای کارشناسی چگونه است ؟

از ماه مارس سال ۲۰۱۹ بابت کلیه معاملاتی که یک طرف آن شخص خارجی باشد چه به عنوان فروشنده و چه به عنوان خریدار، وزارت مسکن ترکیه این قانون را تصویب نموده که باید ملک قبل از خرید و فروش به تایید یک کارشناس رسمی برسد, در واقع تمامی اطلاعاتی که قبل از معامله مورد نیاز می باشد اعم از شرایط و وضعیت سند ، بدهی ملک ، جواز ساخت ،قابلیت انتقال و رنج منطقه بررسی و قیمت گذاری می گردد تا هرگونه سو استفاده احتمالی در جریان خرید و فروش از بین رفته و خریدار با خیالی آسوده نسبت به عقد قرارداد اقدام نماید که این مهم علاوه بر بررسی اولیه ملک توسط کارشناسان دلتا لند باعث آرامش خاطر بیشتر مشتریان گرامی می گردد.

چرا ملک در‌ترکیه به نسبت با ایران ارزان‌تر است ؟

ملک در ترکیه با قیمت روز دنیا همگام می باشد و این قیمت ملک در ایران هست که متاسفانه با توجه به نوسانات اقتصادی هر روز گرانتر می شود.

آیا ملک خریداری شده را می‌توان تحت پوشش بیمه قرار داد؟

بیمه حوادث و زلزله جزء بیمه های اجباری است که در زمان ثبت سند به نام خریدار در اداره اسناد ، بیمه DASK با مبلغ ناچیز ۲۰۰ الی ۳۰۰ لیر به صورت اجباری انجام میگردد.

در صورت عدم تمایل ما به اقامت در ترکیه ، آیا امکان اجاره ملک ما‌ در آینده نیز وجود دارد؟

قطعاً بله. البته این قابلیت میتواند برای سرمایه گذاران یک نقطه عطف تلقی گردد.

در خصوص مبله کردن و خرید دکوراسیون ، دلتالند چه مشاوره و کمکی می‌تواند انجام دهد ؟

پس از خرید ملک توسط خریدار محترم , بخش خدمات پس از فروش دلتالند نسب به ارائه مشاوره و همکاری های لازم در این خصوص اقدام می نماید ، به عنوان مثال با عقد قرارداد همکاری با شرکت بزرگ ایکیا می توانید ۰ تا ۱۰۰ مبله کردن ملک خود را هم به لحاظ طراحی داخلی و هم به لحاظ خرید کلیه ملزومات به ما بسپارید.

آیا شما برای مشتریان ایرانی ، منطقه خاصی را برای خرید ملک پیشنهاد میکنید ؟

بله بر اساس سلیقه ، بودجه ، تعداد افراد خانوار و خواسته ای که از ملک دارید و پس از مشاوره با مشاورین مجرب و زبده دلتالند ملک های پبشنهادی به شما اعلام می گردد.

کیفیت ساخت و مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله چگونه است؟

از نظر مقاومت، بناهای استانبول در برابر زلزله کل بناها به دو گروه قبل و بعد از زلزله سال 1999 تقسیم میشود. پس از این زلزله، تمرکز بیشتری روی ضد زلزله بودن بناها انجام شد. کیفیت ساخت پروژه های جدید ترکیه، مطابق آخرین استانداردهای اروپاست. بخش پیمانکاری و ساخت و ساز ترکیه یکی از فعالترین و پویاترین پیمانکاران جهان است. در سال ۲۰۰۷ بیست و دو شرکت پیمانکاری و ساختمان سازی از ترکیه در فهرست بهترینهای مهندسی عمران جهان جای گرفتند که از این لحاظ  رتبه سوم جهان را  پس از كشور آمريكا و چين داراست.

افزایش قیمت سالیانه مسکن در ترکیه به چه صورت است ؟

طبق آمار کشور ترکیه بازار مسکن در شهرهای بزرگ نظیر استانبول رشد بین ۱۰% داشته و این رشد برای سالهای آتی نیز پیش بینی میشود البته در املاک توصیه شده توسط ما سود پیش بینی شده بین ۱۵% تا ۲۰% می باشد.

آیا مجموعه شما ، پروسه درخواست اقامت ترکیه خانواده ما را انجام می دهد؟

بله در صورت خرید ملک از مجموعه دلتالند ، همکاری در خصوص پروسه اخذ اقامت یا شهروندی بصورت کامل توسط دپارتمان حقوقی این مجموعه به عنوان خدمات دلتا لند به خریداران محترم صورت می پذیرد .

آیا برای خرید یا فروش ملک در استانبول طبق قانون، خریدار یا فروشنده باید دارای اقامت باشد؟

برای خرید یا فروش ملک در ازمیر و استانبول چه با شخص خارجی و چه با شهروند ترک معامله صورت پذیرد نیاز به داشتن اقامت نمی باشد و انجام این موضوع صرفا با داشتن شماره مالیاتی امکان پذیر می باشد.

شارژ ماهانه ( آیدات ) منازل چه قدر و چگونه محاسبه میگردد؟

بسته به متراژ ، منطقه و امکانات مجتمع مورد اجاره از ۲۰۰ لیر الی ۱۵۰۰ لیر متغیر می باشد که این هزینه شامل نگهبانی ، رسپشن، امکانات تفریحی مجتمع ، نظافت و … می باشد.

مزایای خرید ملک نو نسبت به ملک دست دوم چه می باشد ؟

مزایای خرید ملک صفر یا نو نسبت به ملک دست دوم بسیار بیشتر بوده که تعدادی موارد به شرح زیر می باشد :

 • از لحاظ انتخاب ملک برای بازدید گزینه های بسیار بیشتری موجود می باشد
 • تمامی املاک نو بفروش رسیده توسط این مجموعه، دارای ۲ الی ۵ سال گارانتی تاسیسات و تجهیزات الکتریکی توسط سازنده می باشد که این مهم باعث تمایل بیشتر خریداران به خرید ملک نو می باشد
 • املاک نو به لحاظ حقوقی و به لحاظ به نام زدن دارای پروسه مطمئن تری می باشد
 • تقریبا ۱۰۰ درصد املاک دست دوم دارای مستاجر بوده و امکان بازدید از ملک های فوق بسیار سخت و بعضا غیر قابل انجام است.

آیا می‌توان بصورت شریکی دانگ دانگ ( مثال : یک دانگ – ۵ دانگ ) اقدام به خرید ملک نمود ؟

بله به لحاظ قانونی محدودیتی برای خرید شراکتی به عنوان مثال یک دانگ و پنج دانگ وجود ندارد.

غیر از مبلغ خود ملک ، هزینه های جانبی یک خریدار خارجی چه چیزهایی است ؟

با توجه به متفاوت بودن هزینه های هر منطقه شهرداری و تفاوت شرایط هر ملک ، به منظور پیشگیری از  اطلاع رسانی اشتباه خواهشمندیم با مشاورین ما در خصوص بررسی هزینه های ملک مورد نظر خود تماس حاصل فرمایید .

در صورت خرید اقساطی ، چه مقدار سود روی مبلغ خرید اضافه میگردد ؟

اقساط بدون بهره است.

در صورت پیش خرید ملک ، تضمین زمان تحویل ملک به چه صورت است ؟

بیش از ۹۰ درصد از املاک معرفی شده به خریدار محترم به صورت کلید تحویل می باشد و ۱۰ درصد هم در صورت درخواست خریدار ( به دلیل ارزش افزوده و تسهیلات جاری ملک ) به صورت پیش خرید می باشد که تمامی املاک پیش خرید نیز دارای سند تفکیکی آماده بوده که به نام خریدار ثبت می گردد و در صورت تاخیر در تحویل ملک فوق توسط فروشنده ، ایشان ملزم به پرداخت جریمه تاخیر به خریدار می باشد و با توجه به این موضوع که در زمان خرید ملک کارشناسان دلتالند حضور دارند تمامی موارد در قرارداد ذکر می گردد و البته برای اطمینان بیشتر خریدار می توان قرارداد را در دفترخانه منعقد نمود.

هزینه مورد نیاز برای امور انتقال سند چه مقدار است و این هزینه را کدام طرف قرارداد پرداخت می‌کند؟

طبق قوانین جمهوری ترکیه شخص خارجی بابت خرید ملک مالیات به صورت اضافه تر نسبت به یک شهروند ترک پرداخت نمی نماید و هیچ فرقی بین یک شخص خارجی و یک شهروند ترک وجود ندارد.

آیا سند ملک خریداری شده توسط خارجیان با سند ملکی یک شهروند ترک تفاوت دارد ؟

خیر موکدا تاکید می گردد که هیچ تفاوتی مابین یک شهروند ترک و یک شخص خارجی چه بابت سند و چه به بابت امور حقوقی وجود ندارد.

اقامت اخذ شده پس از خرید ملک ، قابل تمدید نیز می‌باشد ؟

بله قطعا اقامت اخذ شده بابت خرید ملک قابل تمدید می باشد و بعد از ۵ سال در صورتی که در ترکیه حضور داشته باشید اقامت شما تبدیل به اقامت دائم شده و می توانید نسبت به دریافت شهروندی اقدام نمایید.

اگر سرمایه ما برای خرید ملک در ترکیه کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ دلار باشد ، اقامت ما به چه صورت خواهد بود ؟

با خرید ملک با سرمایه زیر ۲۵۰.۰۰۰ دلار به سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت اعطا گردیده و در صورت ۵ سال حضور در خاک ترکیه قابل تبدیل به اقامت دائم و شهروندی می باشد. شایان ذکر است جهت درخواست اقامت دائم و شهروندی ،حضور ۴ سال از ۵ سال در خاک ترکیه الزامی می باشد .

برای چه تعدادی از اعضای یک خانواده می‌توان تقاضای شهروندی نمود ؟

شخص سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال

حداقل بودجه مورد نیاز برای خرید ملک مسکونی در ازمیر یا استانبول چه میزان است ؟

۱۲۰.۰۰۰ لیر