زندگی در شهر ازمیر بهتر است یا استانبول ؟

ترکیه، یکی از کشورهای هم‌مرز ایران در منطقه‌ی اوراسیا با موقعیت جغرافیایی خاص است. این کشور در واقع پلی میان قاره اروپا و آسیا به‌شمار می‌رود و با ۶ کشور آسیایی و دو کشور اروپایی همسایه است. ترکیه همچنین با دریای سیاه، اژه، مرمره و دریای مدیترانه مرز آبی دارد. به‌دلیل همین موقعیت جغرافیایی ویژه، این کشور همواره از مراکز توریستی بزرگ است.

همچنین چند صباحی است که بیش از قبل ایرانیان به ترکیه مهاجرت می‌کنند. نزدیکی به ایران و همچنین شرایط مهاجرت‌پذیری نسبتا آسان این کشور، از دلایل مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه است. اگر شما نیز خواهان مهاجرت، سرمایه‌گذاری و یا تفریح در این کشور هستید اما با شهرهای آن آشنایی کامل ندارید این مطلب را از دست ندهید. ما در این مطلب به مقایسه‌ی دو شهر مهم در ترکیه یعنی ازمیر و ترکیه می‌پردازیم تا به جواب این سوال که ازمیر بهتر است یا استانبول برسیم.
در میان شهرهای کشور ترکیه، می‌توان گفت استانبول به‌عنوان بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شهر شناخته می‌شود. همین امر ممکن است باعث شود عده‌ای استانبول را به‌عنوان پایتخت ترکیه بشناسند.

این در صورتی است که، آنکارا به‌عنوان پایتخت ‌سیاسی کشور ترکیه انتخاب شده است؛ استانبول در گذشته پایتخت امپراطوری‌های عثمانی و بیزانس بوده است. ازمیر نیز، سومین شهر بزرگ ترکیه و شبه جزیره‌ای در غرب این کشور است. این شهر ساحلی امروزه برای گردش و‌ سرمایه‌گذاری از گزینه‌های پیش روی ایرانیان است. موقعیت جغرافیایی و اقتصادی این شهر، ممکن است سرمایه‌گذاران را به این فکر بیاندازد که برای زندگی، ازمیر بهتر است یا استانبول. برای نتیجه‌گیری در این خصوص بیایید ابتدا به بررسی ویژگی‌های هر یک از این دو شهر بپردازیم.

استانبول؛ مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه

استانبول با نام پیشین قسطنطنیه، به‌عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه شناخته می‌شود. این شهر مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است و تنها شهر جهان است که میان دو قاره قرار دارد. استانبول از طریق تنگه‌ی بسفر، دو قاره‌ی آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند. در واقع بخش غربی این شهر در قاره‌ی اروپا، و بخش شرقی آن در آسیا قرار می‌گیرد. این موقعیت جغرافیایی سبب شده است که ترکیه شانس زیادی داشته باشد تا به زودی از اعضای اتحادیه‌ی اروپا شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای برایتان باشد.

آب وهوا

 

استانبول از جمله شهرهایی است که به نسبت شهرهای دیگر کشور ترکیه آب و هوای نسبتا سردی دارد. همچنین این شهر آب و هوای متغیری دارد و هر قسمت آن با توجه به تاثیر دریا ممکن است آب و هوای متفاوتی داشته باشد. در فصل بهار، شاهد بهترین آب و هوا در این شهر هستیم. دمای هوا در این فصل متعادل و دل‌انگیز است. از این رو گردشگران زیادی را در این فصل در استانبول می‌بینیم. در مقابل فصل زمستان در این شهر اوضاع متفاوتی دارد. زمستان‌های استانبول بسیار سرد هستند و سوز زیادی به‌دنبال دارند. از آن‌جایی که زمستان شهر استانبول به نسبت شهر تهران و برخی شهر‌های دیگر ایران سرد‌تر است، ممکن است برای بعضی از ایرانیان ویژگی مثبتی نباشد.

وضعیت زندگی و رفاه

از آن‌جایی که بخشی از استانبول در قاره اروپا و بخشی در آسیا قرار گرفته است، هزینه‌های زندگی در هر بخش معمولا تفاوت دارد. قسمت‌ اروپایی این شهر مدرن‌تر و لوکس‌تر از قسمت آسیایی آن است. به‌همین دلیل هزینه‌های اجاره و خرید خانه در این قسمت از استانبول بیشتر است. هزینه‌های مواد غذایی و حمل و نقل در استانبول یا هر شهر دیگر ترکیه، بستگی به سبک زندگی هر فرد دارد. در شهرهای ترکیه به ویژه استانبول کافه، رستوران و مرکز خریدهایی با قیمت‌های متفاوت برای افراد با هر مقدار درآمدی وجود دارند. از این رو می‌توان گفت استانبول شهری منعطف برای هر سبک زندگی است.

از نظر تحصیلی، استانبول به نسبت سایر شهرهای ترکیه موقعیت بهتری دارد. از ۲۷ دانشگاه موجود در این شهر، ۱۸ دانشگاه آن دارای رتبه‌بندی بسیار خوبی هستند. به‌همین دلیل اگر قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارید، می‌توانید دانشگاه‌های استانبول را در اولویت‌تان قرار دهید.

ازمیر؛ شهر باستانی یونانیان

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه و از شهرهای باستانی یونانیان است. نام باستانی این شهر اسمیرنا بوده که در سال ۱۹۳۰ به ازمیر تغییر کرده است. این شهر در غرب ترکیه و در سواحل دریای اژه قرار دارد. فاصله‌ی شهر ازمیر تا استانبول ۳۲۸ کیلومتر است. بیشترین درآمد این شهر از طریق کشاورزی و تجارت تامین می‌شود و شما می‌توانید بهترین و سالم‌ترین خوراکی‌ها را در این شهر پیدا کنید. ویژگی‌های مثبت این شهر، سبب شده است تا افراد زیادی برای مهاجرت یا سفر ازمیر را انتخاب کنند.

آب و هوا

ازمیر از جمله شهرهایی است که دارای تابستان‌های طولانی و گرم، و زمستان‌های معتدل است. فصل زمستان‌ در ازمیر شاهد باران زیادی هستیم. برف در این شهر معمولا کم و کوتاه است. به طور کلی ازمیر زمستان معتدل‌تری نسبت به استانبول و برخی شهرهای دیگر ترکیه دارد. فصل بهار در این شهر از جمله بهترین و مطلوب‌ترین فصل‌ها برای سفر است. علت آن نیز آب و هوای مطبوع ازمیر در این فصل است. تابستان ازمیر هوایی گرم و آفتابی دارد که می‌تواند مطلوب کسانی باشد که به آب و هوای مدیترانه‌ای علاقه‌مند هستند. به طور کلی می‌توان گفت ازمیر از نظر آب و هوایی در وضعیت خوبی قرار دارد

وضعیت زندگی و رفاه

ازمیر از جمله شهرهای صنعتی و بندری کشور ترکیه است. در این شهر نیز کشاورزی وضعیت بسیار مطلوبی دارد. از این رو می‌توان گفت محصولات خوراکی و کشاورزی این شهر بسیار سالم و باکیفیت هستند. همچنین جمعیت کم و بندری بودن شهر ازمیر، سبب بالا بودن فرصت‌های شغلی در این شهر شده است. کم‌جمعیت بودن این شهر همچنین، ترافیک‌های کم و روانی را به دنبال دارد. بدون شک این ویژگی شهر ازمیر برای ایرانیان ساکن تهران بسیار خوشایند است. مهاجرت از شهری شلوغ به شهری خلوت با طبیعت و ساحل زیبا، می‌تواند آرزوی هر شخصی باشد. همچنین اگر برایتان سوال است که امکانات و شرایط آموزشی ازمیر بهتر است یا استانبول، در این خصوص باید بگوییم، ازمیر دارای دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های معتبر بسیاری است و از این نظر شرایط تقریبا یکسانی با استانبول دارد.

مقایسه‌ی کلی ازمیر و استانبول

به طور کلی، شهرهای ازمیر و استانبول هر دو از شرایط عالی و خوب برای زندگی برخوردارند. تنها تفاوت‌های سبک زندگی هستند که می‌توانند در انتخاب هر یک از این دو شهر برای زندگی تاثیر بگذارند. اگر به‌دنبال زندگی آرام، هوای پاک و آب و هوای معتدل و مدیترانه‌ای هستید، ازمیر می‌تواند شهر مناسبی برای شما باشد. در مقابل اگر به‌دنبال شهری پرجمعیت و شلوغ هستید، استانبول شهری با این ویژگی‌هاست. در استانبول همچنین به‌علت بزرگ و شلوغ‌تر بودن، رفت و آمد سخت‌تر از ازمیر است. گرچه هر دوی این شهرها از سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته‌ای برخوردارند، اما در استانبول باید هزینه و وقت بیشتری برای رفت و آمد صرف کنید.

نکته آخر :

نکته‌ی آخر این‌که، استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و همواره مهاجران بسیاری از سراسر دنیا جذب می‌کند. به‌همین دلیل شما می‌توانید تمامی ملیت‌ها را در این شهر ببینید. پس اگر زندگی در استانبول را برگزیدید و همسایه‌هایی از سرتاسر جهان داشتید، متعجب نشوید.
در این مطلب سعی کردیم به بررسی و مقایسه‌ی جنبه‌های گوناگون ازمیر و استانبول بپردازیم. اگر قصد سفر به ازمیر یا استانبول را دارید و نمی‌دانید که ازمیر بهتر است یا استانبول، باید بگوییم هر دوی این شهرها جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای دارند. اما اگر قصد مهاجرت به یکی از این دو شهر را دارید؛ باید تمامی جوانب هر شهر را در نظر بگیرید. ما در این مطلب به خلاصه‌ای از ویژگی‌های هر شهر پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشند.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی