استخدام در استانبول در سال 2022 به معنای جابجایی و ادامه فعالیت حرفه ای در یکی از بزرگترین شهرهای جهان است. تنها این واقعیت مهم گواه تنوع زیاد جهت گیری ها برای یافتن شغل است، اما در عین حال، رقابت عظیم در بازار کار محلی.

اندازه چشمگیر و موقعیت جغرافیایی راحت بین دریای سیاه و مرمره در سواحل بسفر ، استانبول را به مرکز اصلی اقتصادی، تجاری و صنعتی کشور تبدیل کرده است. اکثریت مهاجران کاری که قصد پیدا کردن کار در ترکیه را دارند در درجه اول به آنکارا پایتخت ترکیه و شهر استانبول فرستاده می شوند .

ترکیه مدرن یک کشور در حال توسعه پویا با پتانسیل عظیم برای رشد بیشتر است. مهمترین پل ارتباطی کشورهای اروپا و آسیا حتی تنش های سیاسی در مرزها و در داخل کشور آسیب قابل توجهی به اقتصاد ترکیه وارد نمی کند. بنابراین، کار در استانبول برای روس ها و اوکراینی ها در سال 2022 برای صاحبان طیف گسترده ای از حرفه ها در دسترس است.

مشاغل در استانبول

علاوه بر اشتغال، بسیاری از مهاجران از فضای پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یک تجارت در ترکیه باز می کنند ، میلیون ها نفر برای مقاصد گردشگری از این کشور بازدید می کنند، بسیاری از دانشجویان وارد دانشگاه های معتبر ترکیه می شوند. در مرحله بعد، بیایید با جزئیات بیشتری در مورد ویژگی های استخدام در استانبول، گزینه های جستجوی شغل، موقعیت های خالی فعلی و حقوقی که می توانید در سال 2022 روی آنها حساب کنید صحبت کنیم.

مشخصات مهاجرت کاری به استانبول
چگونه در استانبول کار پیدا کنیم
شغل و حقوق در استانبول
مشخصات مهاجرت کاری به استانبول
جمعیت استانبول در سال 2022 بالغ بر 15 میلیون نفر است. این شهر بزرگترین شهر ترکیه و در کل اروپا است. به هر حال، مسکو با جمعیتی در حدود 12.7 میلیون نفر در رتبه دوم قرار دارد. قلمرو اصلی استانبول در قسمت اروپایی و قسمت کوچکتر در قسمت آسیایی قرار دارد. “قلب” تجاری و تجاری شهر در اروپا متمرکز است، جایی که اکثر خارجی ها سعی می کنند کار پیدا کنند. فراموش نکنید که دین غالب در ترکیه اسلام است. باید به سنت ها و ارزش های یک کشور خارجی احترام گذاشت.

استانبول شهری بسیار باستانی و رنگارنگ با تعداد زیادی بناهای تاریخی، کاخ ها، بازارهای رنگارنگ، مکان های مدرن برای سرگرمی و اوقات فراغت است. در کلوپ های شبانه متعدد و سایر مکان های تفریحی، و همچنین در مراکز خرید بزرگ و پشت پیشخوان مغازه های معمولی، اغلب می توان شهروندان روسی زبان را ملاقات کرد. ارتباط مستقیم با هموطنان راه خوبی برای یافتن کار در استانبول است.

هزینه زندگی

هزینه زندگی در استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه بالاتر است، اما در اینجا می توانید درآمد بسیار بیشتری داشته باشید. نکته اصلی یافتن یک شغل مناسب است که انجام آن بسیار دشوار است. نرخ بیکاری در ترکیه در سطح 10 تا 14 درصد باقی مانده است و هیچ روندی برای افزایش اشتغال در سال 2022 وجود ندارد. استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست، اگرچه جای خالی زیادی برای خارجی ها ارائه می دهد. برای مشاغل پردرآمد، نه تنها با ساکنان محلی، بلکه با مردم مناطق مختلف جهان نیز باید رقابت کنید.

شرکت‌های ترکیه‌ای عجله‌ای برای هدر دادن زمان ندارند و رویه‌های بوروکراتیک مربوط به استخدام کارگران خارجی، به‌ویژه افراد کم‌ماهر را انجام می‌دهند. علاوه بر این، الزامات دستمزد و سایر ضمانت‌های اجتماعی همتراز با شهروندان ترکیه این روند را دشوارتر می‌کند. بنابراین، اغلب روس ها و اوکراینی ها به طور غیرقانونی در استانبول کار می کنند. مطلقاً انجام این کار توصیه نمی شود.

مقامات محلی به شدت با مهاجرت غیرقانونی نیروی کار مبارزه می کنند و اخراج از کشور عملا تضمین شده است. ناگفته نماند سایر خطرات مرتبط با تضمین امنیت و حقوق مدنی برای افرادی که در ترکیه در شرایط غیرقانونی هستند. برای استخدام رسمی در استانبول، یک خارجی ابتدا باید مراحل زیر را انجام دهد:

کارفرما پیدا کنید و قرارداد کاری امضا کنید.

مجوز کار بگیرید و ویزای کار را باز کنید.

به استانبول بیایید و اجازه اقامت ترکیه را بگیرید.

همه اقدامات با کارفرمای ترک و کارمندان بخش دیپلماسی ترکیه در کشور خارجی هماهنگ می شود. معمولاً مجوز کار در استانبول به مدت یک سال با حق تمدید صادر می شود و به شدت با یک جای خالی گره خورده است. اجازه اقامت ظرف 30 روز از لحظه نقل مکان صادر می شود.

اطلاعات دقیق تر در مورد مراحل اخذ مجوز اقامت در استانبول را می توانید در وب سایت رسمی اداره کل امور مهاجرت وزارت امور داخلی ترکیه – e-ikamet.goc.gov.tr ​​به دست آورید .

چگونه در استانبول کار پیدا کنیم

با توجه به نظرات بسیاری از جویندگان کار در استانبول از روسیه و اوکراین، گرفتن ویزای کار ترکیه هر سال دشوارتر می شود. بر اساس سطح صلاحیت، تحصیلات و تجربه، در ابتدا هوشیارانه شانس استخدام خود را ارزیابی کنید، به خصوص اگر شغل شامل حقوق بالا باشد.

کار در استانبول بدون دانستن زبان در 95 درصد موارد مستلزم کار غیر ماهر است که اغلب غیرقانونی است. تسلط به زبان انگلیسی و حتی بهتر از آن ترکی یک مزیت بزرگ است. رژیم بدون ویزا با ترکیه برای سفرهای توریستی به روس ها و اوکراینی ها اجازه می دهد در مدت کوتاهی به استانبول بیایند. در عرض 2 تا 3 ماه، نه تنها می توانید استراحت کنید، بلکه می توانید یک کارفرما پیدا کنید یا یک مصاحبه داشته باشید.

بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی و فراملی در استانبول فعالیت می‌کنند و همچنین شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ ترکیه‌ای که از نیروی کار اجاره‌ای خارجی‌ها استفاده می‌کنند. برای نوشتن یک رزومه و نامه با کیفیت وقت بگذارید. به طور خلاصه مزایا، تجربه، توانایی ها و مهارت های منحصر به فرد خود را شرح دهید. نامه های پیشنهاد شغلی را مستقیماً از طریق بخش های ویژه در وب سایت های رسمی کارفرمایان ارسال کنید.

جستجوی کار در استانبول

وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه – ailevecalisma.gov.tr

شبکه اجتماعی حرفه ای – linkedin.com

لیست شرکت های بزرگ استانبول – glassdoor.com

برترین سایت های کاریابی در استانبول
jobsinistanbul.com (به انگلیسی)

indeed.com (به انگلیسی)

Secretcv.com (به ترکی)

روزنامه های معروف استانبول
دیلی صباح

اخبار روزانه حریت

اگر نمی توانید به تنهایی شغلی در استانبول پیدا کنید، با یک آژانس کاریابی تماس بگیرید. با شرکت های واسطه داخلی باید با احتیاط کامل برخورد شود. آژانس‌های رسمی ترکیه و همچنین مشاغل آزاد را می‌توان با استفاده از وب‌سایت سرویس استخدام دولتی ترکیه – iskur.gov.tr ​​پیدا کرد.

شغل و حقوق در استانبول

استانبول از نظر اشتغال شهری بسیار متضاد است. متقاضیان خارجی با شرایط کاملاً متفاوت، فرصتی برای یافتن شغل دارند. البته، فقط متخصصان خارجی با تجربه می توانند روی دستمزد مناسب (بیش از 1500-2000 یورو در ماه) حساب کنند.

برای مثال مهندسان، برنامه نویسان، معلمان، پزشکان، کارمندان شرکت های بین المللی، مترجمان. بر اساس قیاس با بسیاری از شهرهای دیگر ترکیه، در استانبول در سال 2022 مشاغل خالی برای روس ها، اوکراینی ها و سایر خارجی ها از کشورهای CIS در صنعت گردشگری، تجارت، صنایع غذایی و پوشاک ارائه می شود.

فراوانی مراکز خرید و مغازه های مدرن به خارجی ها اجازه می دهد در استانبول به عنوان فروشنده و مشاور کار کنند. گاهی حتی با حداقل مهارت های زبان ترکی و انگلیسی. در زمینه گردشگری و تفریحی راهنما، انیماتور، ماساژور، رقصنده، مهماندار الزامی است. حقوق بین 800-1200 یورو .

حداقل دستمزد رسمی ماهانه در ترکیه از اول ژانویه، از جمله استانبول، 5004 لیر ترکیه ( حدود 320 یورو ) است. پس از کسر مالیات، کارمند حدود 200 یورو در اختیار دارد . طبق قوانین محلی، خارجی ها از حقوق کاری برابر با شهروندان ترکیه برخوردارند. متوسط ​​حقوق در استانبول در سال 2022 بین 1200-1500 یورو در ماه است. این بالاترین نرخ در کشور است.

در زمینه نیروی کار غیر ماهر، جای خالی فعلی استانبول برای آقایان، جابجایی، نظافتچی، کارگر، راننده، دستیار آشپز می باشد. دختران می توانند در استانبول به عنوان خدمتکار، فرماندار، خانه دار، نظافتچی، au pair، پرستار بچه، پرستاری از بیماران و سالمندان کار کنند.

به عنوان یک قاعده، این یکی از کم درآمدترین گزینه های شغلی است. به طور متوسط، شما می توانید تا 500-700 یورو در ماه درآمد کسب کنید. از سوی دیگر، تهیه اسکان و غذای رایگان برای کارگران بسیار رایج است. اجازه دهید یک بار دیگر به شما یادآوری کنیم – کار در استانبول به طور انحصاری رسمی و با دقت قرارداد کار را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی