ترکیه یک کشور مسلمان بزرگ با ویژگی های فرهنگی، تاریخ، سنت ها و تفاوت های ذهنی فراوان است. طی دهه های گذشته، اقتصاد ترکیه به طور فعال در حال توسعه بوده است، زیرساخت های مدرن ساخته شده است، اصلاحات موثری از جمله سیستم های مالی و مالیاتی ارائه شده است. به خصوص رشد تولید ناخالص داخلی قابل توجه در کشور ( حدود 10٪ ) در سال 2010-2011 مشاهده شد. همه اینها به شکل گیری فضای سرمایه گذاری مطلوب در ترکیه و هجوم تجار از نقاط مختلف جهان کمک کرد.

تجارت در ترکیه برای روس‌ها، اوکراینی‌ها و سایر خارجی‌های کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال 2021 هنوز اهمیت خود را از دست نمی‌دهد، اگرچه به میزان کمتری از چند سال پیش. تنش های سیاسی و نظامی در این ایالت، تهدید حملات تروریستی و سایر عوامل منفی، البته اعتماد سرمایه گذاران را تضعیف می کند و خطرات خاصی وجود دارد. با این وجود، قلمرو وسیع ترکیه به شما این امکان را می دهد که بهینه ترین مکان را برای انجام تجارت انتخاب کنید. توقف در شهرهای بزرگ مانند استانبول یا آنکارا ضروری نیست.

تجارت در ترکیه

جمعیت ترکیه در سال 2022 حدود 85.4 میلیون نفر است. تا حد زیادی، این یک نیروی کار ماهر و همچنین یک بازار فروش بالقوه است. علاوه بر این، کالاها و خدمات ترکیه به طور پیوسته وارد بازارهای اروپایی می شوند. مهاجرت کاری به ترکیه به کارآفرین اجازه می دهد تا اعضای خانواده خود را که می توانند تحصیلات با کیفیتی را در دانشگاه های ترکیه دریافت کنند یا در شرکت های محلی کار پیدا کنند، با خود همراه کند. امروزه اقتصاد ترکیه تنها شامل کشاورزی، گردشگری و نساجی نمی شود. صنایع الکترونیک، خودرو و پتروشیمی نیز به طور فعال در حال توسعه هستند.

محتوا

نحوه راه اندازی کسب و کار در ترکیه
ثبت شرکت در ترکیه
اشکال مالکیت برای یک شرکت در ترکیه
مالیات در ترکیه
ویزای تجاری ترکیه

نحوه راه اندازی کسب و کار در ترکیه

مقامات ترکیه در زمینه تجارت در این کشور کاملاً به کارآفرینان خارجی وفادار هستند، یعنی حقوق و شرایط کاملاً برابر با تجار محلی فراهم می شود. برای این منظور، ترکیه یک قانون ویژه “در مورد سرمایه گذاری مستقیم” دارد که به طور مفصل شرایط لازم برای تجارت خارجی را شرح می دهد.

برای مهاجرت کاری تمام عیار، یعنی مهاجرت به کشور و اخذ مجوز اقامت، مانند کار معمولی در ترکیه ، لازم است از قبل مجوز کار دریافت کرده و در کنسولگری ترکیه ویزای خود را باز کنید. وزارت کار و حمایت اجتماعی ترکیه مدارک را بررسی کرده و در مورد صدور مجوز کار تصمیم گیری می کند .

معمولا مدت رسیدگی به اسناد از یک ماه تجاوز نمی کند . پس از نقل مکان ، حداکثر تا 30 روز ، باید با اداره مهاجرت محلی تماس بگیرید تا اجازه اقامت (مجوز) در ترکیه را دریافت کنید. در ابتدا، اجازه اقامت برای یک سال با حق تمدید صادر می شود. پس از 5 سال اقامت مداوم در این کشور، اخذ تابعیت ترکیه امکان پذیر می شود .

اطلاعات دقیق در مورد مراحل اخذ مجوز کار، لیست مدارک و شرایط انجام تجارت در خاک ترکیه در پورتال رسمی سرمایه گذاری ترکیه – invest.gov.tr ​​ارائه شده است. توجه داشته باشید که برای انتخاب بهترین گزینه برای مهاجرت کاری ممکن است به کمک آژانس ها یا مشاوران تخصصی نیاز داشته باشید.

برای مثال، طبق قوانین محلی مانند سرمایه گذاری مستقیم خارجی ویژه و پرسنل کلیدی ، برای یک روسی سریعتر است که در ترکیه یک تجارت راه اندازی کند و به این کشور نقل مکان کند . در مورد اول باید حداقل 435 هزار دلار در یک شرکت ترکیه ای سرمایه گذاری کرد و 250 کارگر را به طور رسمی استخدام کرد . مدیران ارشد یا شرکت های مدیریتی می توانند به عنوان پرسنل کلیدی عمل کنند .

مراحل و هزینه ثبت شرکت در ترکیه

در رتبه بندی آژانس Doing Business ، ترکیه از نظر سهولت راه اندازی و انجام کسب و کار در بین 190 کشور در رتبه 33 قرار دارد. به دور از بهترین شاخص در مقایسه با کشورهای پیشرفته اروپایی. به شرط تهیه مدارک، فرآیند ثبت کسب و کار در ترکیه در عرض یک هفته تکمیل می شود . بیایید به مراحل اصلی نگاه کنیم.

 1. ثبت اساسنامه و اساسنامه شرکت در سامانه ویژه مرسیس . این کار به صورت آنلاین و رایگان در مدت یک روز انجام می شود.
 2. تهیه و تأیید اسناد رسمی شرکت از جمله اطلاعات مالکان و نمونه امضا توسط دفتر اسناد رسمی. هزینه تصدیق یک برگ قولنامه 140 لیر ترکیه ( حدود 25 دلار ) و امضای مدیر 65 لیر می باشد. این روش در طول روز انجام می شود.
 3. ثبت شماره شناسایی شخصی مودیان مالیاتی. این روش برای افتتاح حساب بانکی و پرداخت سرمایه ضروری است.
 4. واریز 0.04% از مبلغ سرمایه مجاز به حساب ویژه اداره Antimonopoly بانک مرکزی ترکیه .
 5. افتتاح حساب سپرده در بانک محلی و واریز حداقل 25 درصد سرمایه مجاز، مابقی مبلغ مجاز به پرداخت ظرف دو سال آینده می باشد.
 6. ارائه درخواست و ثبت نام در دفتر ثبت بازرگانی . این روش ممکن است چند روز طول بکشد. پس از ثبت نام، اطلاعات شرکت جدید به صورت خودکار به اداره مالیات و سازمان تامین اجتماعی ارسال می شود و آگهی در روزنامه محلی منتشر می شود.
 7. ثبت دفاتر حقوقی شرکت توسط سردفتر.
 8. در آخرین مرحله، یک مأمور مالیاتی که گزارش حسابرسی را تنظیم می کند، از دفتر شرکت بازدید می کند.

اشکال مالکیت برای یک شرکت در ترکیه

طبق قوانین ترکیه، یعنی قانون تجارت ترکیه ، 5 نوع مالکیت برای تجار خارجی برای ثبت تجارت وجود دارد، علاوه بر این، مجاز به افتتاح دفاتر نمایندگی و شعب شرکت های خارجی است. اشکال مالکیت برای یک شرکت در ترکیهمحبوب ترین فرم ها عبارتند از:

شرکت با مسئولیت محدود: تعداد مالکان از 2 تا 50 نفر اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی متغیر است. مسئولیت محدود به مشارکت در سرمایه مجاز است که حداقل مبلغ آن باید حداقل 10 هزار لیر ترکیه ( حدود 1.8 هزار دلار ) باشد. هیچ پیش بینی ای برای صدور گواهی برای سهامداران وجود ندارد.

شرکت سهامی: به حداقل 5 مالک ، اعم از حقیقی و حقوقی نیاز دارد. سرمایه مجاز معادل 50 هزار لیر ( حدود 9.1 هزار دلار ) است. مدیریت توسط مجمع عمومی، هیئت مدیره و هیئت نظارت انجام می شود. برای سهامداران گواهینامه های ویژه صادر می شود.

علاوه بر دو شکل مالکیت فوق، خارجی ها می توانند یک انجمن جمعی، محدود و تعاونی در ترکیه ثبت کنند.

مالیات در ترکیه

قوانین مالیاتی ترکیه دستخوش اصلاحات قابل توجهی شده است و امروزه با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و همچنین شفاف و کاملاً کارآمد است. در زمینه مالیات، سرمایه گذاران خارجی از حقوق مساوی با تجار ترکیه برخوردارند.

نرخ های مالیات پایه در ترکیه در سال 2022

 • مالیات بر درآمد شرکت ها – 20٪ (در زمینه خدمات مالی و همچنین برای دوره 2018-2020 – 22٪).
 • مالیات بر سود سهام — 15 ٪ .
 • مالیات بر ارزش افزوده بسته به نوع فعالیت، نرخ ها ارائه می شود – 1٪، 8٪ و 18٪ .
 • مالیات بر درآمد . نرخ تصاعدی بسته به درآمد از 15 تا 40 درصد متغیر است .
 • مالیات بر دارایی از 0.1 تا 0.6٪ متغیر است .

ترکیه با بسیاری از کشورهای جهان توافقنامه هایی را برای اجتناب از مالیات مضاعف امضا کرده است. در مناطق مختلف مناطق ویژه اقتصادی وجود دارد که سرمایه گذاری در آنها از پرداخت بسیاری از مالیات ها مانند مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

ویزای تجاری ترکیه

علیرغم این واقعیت که شهروندان، به عنوان مثال، روسیه یا اوکراین، مانند بسیاری از خارجیان دیگر، حق بازدید موقت (حداکثر 60 روز) از ترکیه برای مقاصد گردشگری و تجاری بدون نیاز به ویزا، به منظور انجام تجارت در خاک ترکیه را دارند. برای مدت طولانی، لازم است ابتدا یک کارت ویزیت ترتیب دهید، ویزا که به شما اجازه می دهد در آینده اجازه اقامت دریافت کنید. برای انجام این کار، باید یک درخواست آنلاین در وب سایت ویژه konsolosluk.gov.tr ​​بگذارید و همچنین با نمایندگی دیپلماتیک ترکیه در کشور خود تماس بگیرید و لیستی از مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

مدارک ویزای تجاری ترکیه

 1. فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 2. کپی صفحات گذرنامه خارجی و مدنی با اطلاعات شخصی.
 3. دو قطعه عکس رنگی از نمونه تعیین شده ( 5×6 سانتی متر ).
 4. دعوتنامه رسمی و محضری از یک شرکت ترکیه ای. بسته به شرایط، ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد داشتن یک کسب و کار در ترکیه مورد نیاز باشد.
 5. پرداخت هزینه ویزا ( 50 دلار ).

معمولا مدت زمان صدور ویزای تجاری ترکیه از 2 ماه بیشتر نمی شود، گاهی تا 4 ماه نیز قابل تمدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی