امروزه نرخ مهاجرت در بین ایرانیان افزایش چشمگیری داشته است. ازآنجاکه مهاجرت به کشورهای اروپایی یا آمریکایی سختی‌های زیادی به ‌همراه دارد، مهاجرت به کشورهای همسایه مانند ترکیه یا قبرس شمالی در اولویت بیشتر ایرانیان هستند. به همین دلیل مقایسه قبرس شمالی و ترکیه از نظرهای مختلف می‌تواند تأثیر زیادی در انتخاب افراد داشته باشد.

البته باید این نکته را در نظر داشت که همیشه بحث مهاجرت مطرح نیست و سفر، تحصیل یا تجارت در این دو کشور نیز برای افراد زیادی، مسئله اصلی و مهم محسوب می‌شوند

مقایسه قبرس شمالی و ترکیه از جنبه‌های مختلف

برای اینکه بتوانید در بین این دو کشور، بهترین گزینه را برای مهاجرت، سفر یا کار و تجارت انتخاب کنید لازم است که مقایسه مناسبی از جهات مختلف بین ترکیه و قبرس شمالی انجام دهید؛ تا درنهایت هرکدام که شرایط مناسب‌تری برایتان داشت را انتخاب کنید.

  • آب‌وهوا و موقعیت جغرافیایی و سیاسی

قبرس شمالی و ترکیه هر دو کشورهایی مدیترانه‌ای هستند و آب‌وهوای معتدل و طبیعت مشابهی دارند. بااین‌حال کشور ترکیه به علت وسعت بیشتری که دارد، از تنوع آب‌وهوایی بیشتری برخوردار بوده و برای افرادی که به دنبال چنین تنوعی هستند، مناسب‌تر است. ترکیه جزو کشورهای قدرتمند منطقه و یکی‌ از اعضای اصلی ناتو است که موقعیت استراتژیک ژئوپلیتیک دارد.

جزیره قبرس سومین جزیره بزرگ مدیترانه است. این جزیره به ‌دو بخش قبرس شمالی (عموماً ترک) و قبرس جنوبی (عموماً یونانی) تقسیم می‌شود. قبرس شمالی تحت حمایت کامل ترکیه بوده و فقط توسط این کشور به رسمیت شناخته می‌شود.

این منطقه جمعیتی حدود ۳۸۰ هزار نفر دارد و پایتخت آن نیکوزیای شمالی است. قبرس شمالی از لحاظ موقعیت جغرافیایی نقطه اتصالی میان سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا محسوب می‌شود و همین موضوع باعث پیشرفت‌های زیاد آن شده است.

  • دریافت ویزا

دومین نکته در مقایسه قبرس شمالی و ترکیه دریافت ویزا است. دریافت ویزا برای سفر به قبرس شمالی دو حالت دارد. اگر هدف شما از رفتن به این منطقه فقط یک سفر و گردش توریستی است، نیازی به دریافت ویزا ندارید. درواقع این سفر برای ایرانیان آزاد است. در مقابل اگر هدف از رفتن به قبرس شمالی، کار، تحصیل یا اقامت بلندمدت است، باید از طریق سفارت ترکیه در ایران برای دریافت ویزا اقدام نمایید. از لحاظ گرفتن ویزا، دو کشور ترکیه و قبرس شمالی مشابه هم هستند.

 

 

  • مهاجرت

مهاجرت، فاکتور دیگری برای مقایسه قبرس شمالی و ترکیه است. ازآنجاکه این دو کشور شباهت‌های زیادی به‌ هم دارند، مهاجرت به‌ آن‌ها نیز مشابه است. در حالت کلی ۷ روش مختلف برای مهاجرت به ترکیه و قبرس شمالی وجود دارد. این موارد شامل ویزای کاری، پناهندگی، ویزای توریستی، ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای تحصیلی، ویزای ازدواج و ویزای تولد هستند. 

  • وضعیت اشتغال

جالب است بدانید که ترکیه و قبرس شمالی از نرخ بیکاری پایینی برخوردارند و همین موضوع باعث شده که بتوانید به‌راحتی شغل موردنظر خود را در این دو کشور پیدا کنید. باید توجه داشته باشید که ترکیه داری جاب ‌آفرهای فراوانی است که این ویژگی در قبرس شمالی وجود ندارند. ازاین‌رو قبرس شمالی، حداقل دستمزد بیشتری به کارکنان خود نسبت به ترکیه پرداخت می‌کند. این موضوع می‌تواند امتیاز بهتری برای قبرس شمالی محسوب شود.

  • تحصیل 

مقایسه قبرس شمالی و ترکیه از نظر تحصیل نیز برای تعداد زیادی از افراد بخصوص دانشجویان، اهمیت بالایی دارد. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مزایای خاصی دارند که ممکن است باعث شود بیشتر افراد تحصیل در این کشور را ترجیح دهند. 

برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه شما نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارید. همچنین دانستن سطح پیشرفته‌ای از زبان انگلیسی نیاز نیست. سیستم آموزشی ترکیه شباهت زیادی به سیستم آموزشی اروپا دارد و مدرک دانشگاه‌های این کشور نیز از اعتبار بالایی در ایران برخوردار است.

تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی نیز نیازی به ویزای تحصیلی ندارند اما باتوجه‌به تدریس دروس به زبان انگلیسی، باید تسلط مناسبی بر این زبان داشته باشید. یکی ‌از مزایای تحصیل در قبرس، پایین بودن هزینه‌های تحصیل در آن نسبت به کشورهایی همچون استرالیا، آمریکا و انگلیس است. همچنین بورسیه در قبرس شمالی از ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های دانشجویی را پوشش می‌دهد.

 

  • هزینه‌های زندگی

با مقایسه قبرس شمالی و ترکیه متوجه می‌شویم که هرچند این دو کشور شباهت زیادی با هم دارند اما به نظر می‌رسد که هزینه‌های زندگی در آن‌ها متفاوت است. کیفیت زندگی در قبرس شمالی بالاتر از ترکیه است چراکه این منطقه از امکانات بهتری برخوردار است. از طرفی باید بدانید که هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی ۲.۹ برابر بالاتر از ترکیه است. بنابراین برای انتخاب بین این دو کشور باید این مورد را موردتوجه قرار دهید.

  • مقایسه قبرس شمالی و ترکیه از لحاظ فرهنگی

باتوجه‌به اینکه هر دو کشور ترک‌زبان هستند و دین اکثریت مردم آن‌ها اسلام است، شباهت‌های فرهنگی زیادی بین قبرس شمالی و ترکیه وجود دارد. سنت‌ها و آداب و رسوم هر دو کشور مشابه است و تقریباً از این لحاظ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

  • قیمت خرید ملک

مورد بعدی در مقایسه قبرس شمالی و ترکیه قیمت خرید ملک است. اصلی‌ترین معیار مقرون‌به‌صرفه بودن خرید ملک در یک کشور، نسبت قیمت‌ها به درآمد است. به‌طوری‌که هرچه این نسبت کمتر باشد، بهتر است. این معیار در رابطه با خرید ملک در قبرس شمالی ۶.۶۷ و در ترکیه ۸.۵۸ است. 

به‌این‌ترتیب کاملاً مشخص است که خرید ملک در قبرس شمالی مقرون‌به‌صرفه‌تر از ترکیه است. البته این موضوع فقط در حالتی صدق می‌کند که شما به قبرس شمالی مهاجرت و در آنجا کار کنید. درواقع اگر منبع درآمدی شما در کشور ایران است، بهتر است، ترکیه را برای خرید ملک خود، انتخاب نمایید.

  • وضعیت اقتصادی

وضعیت اقتصادی مورد مهم بعدی در مقایسه قبرس شمالی و ترکیه است. همان‌طور که گفتیم قیمت‌ها در قبرس شمالی بالاتر از ترکیه است اما چون وضعیت اقتصادی قبرس شمالی بهتر از ترکیه بوده و حداقل دستمزدها نیز بیشتر است، بنابراین کیفیت زندگی در آن بالاتر می‌باشد. 

هرچند تولید ناخالص داخلی ترکیه بسیار بیشتر از قبرس شمالی است اما چون جمعیت قبرس شمالی کمتر است، سرانه تولید ناخالص داخلی در ترکیه ۹۴۰۰ دلار برای هر فرد و در قبرس شمالی ۲۸۰۰۰ دلار برای هر فرد است. این موضوع، اقتصاد بهتر قبرس شمالی را نشان می‌دهد.

نرخ تورم قبرس شمالی ۹۳ درصد کمتر از ترکیه است. قبرس شمالی به میزان ۲۷ درصد بیشتر بر بهداشت و سلامت و ۴۸ درصد بیشتر بر آموزش مردمش نسبت به ترکیه سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین نرخ بیکاری هر دو کشور تقریباً مانند هم بوده و حدود ۱۱ درصد است.

 

قبرس: مقایسه قبرس شمالی و ترکیه | ترکیه یا قبرس شمالی؛ کدام‌یک بهتر است؟
قبرس: مقایسه قبرس شمالی و ترکیه | ترکیه یا قبرس شمالی؛ کدام‌یک بهتر است؟
  • امنیت

درنهایت مقایسه قبرس شمالی و ترکیه از لحاظ امنیت نیز موردی است که اهمیت بالایی برای همه دارد. نرخ جرم در قبرس شمالی ۲۳.۱۸ و در ترکیه ۴۱.۲ است که نشان‌دهنده امنیت بالاتر قبرس شمالی است. امنیت قدم زدن در روز به تنهایی برای هر دو کشور بالا و در شب برای قبرس شمالی بالا و برای ترکیه متوسط است.

نگرانی از لحاظ خشونت به‌ دلیل مذهب، رنگ پوست، قومیت و نژاد و مواردی مانند سرقت و جنایت برای هر دو کشور کم است. اهانت در قبرس شمالی کم و در ترکیه متوسط است. مشکل فساد و رشوه نیز برای هر دوی این کشورها در سطح  متوسط قرار دارد.

جمع‌بندی مقایسه قبرس شمالی و ترکیه 

برای اینکه بتوانید در بین این دو کشور، انتخاب بهتری داشته باشید، باید بدانید که هدف شما از مهاجرت و یا سفر چیست؟ سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای شما بهتر است. درنهایت اگر هدف شما بودن در یک کشور بزرگ و پرجمعیت است ترکیه انتخاب مناسب‌تری برایتان خواهد بود؛ اما اگر می‌خواهید به کشوری زیبا، با جمعیت کم، آب‌وهوای مناسب و امنیت بالاتر بروید، قبرس شمالی بهترین انتخاب ممکن است. 

باتوجه‌به اینکه این مسیر حساسیت‌های خاص خود را دارد، نیاز به کارشناسانی با تجربه که کاملاً با این موارد آشنایی داشته باشند، حس می‌شود. هلدینگ سحر حاتم نژاد، موسسه‌ای با متخصصان و کارشناسان مجرب است که با سال‌ها تجربه موفق، توانسته‌ است افراد زیادی را همراهی کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی